بیماری قلبی و عروقی

بیماری قلبی و عروقی

بیماری قلبی و عروقی بیشتر در افراد بالای ۴۰ سال رخ می دهد. اما می تواند در هر گروه سنی دیده شود . گفته می شود این بیماری در مردان شایع تر است ، اما میزان بروز آن در بانوان نیز رو به افزایش گذاشته است .

براساس آمارهای رسمی وزارت بهداشت، درمان  پزشکی روزانه ۳۰۰ نفر در ایران  بر اثر عوارض بیماری قلبی و عروقی فوت می‌کنند و این در حالی است که شیوه زندگی و نوع تغذیه مردم، ریسک بروز این بیماری را به حداکثر رسانده است.

بیماری قلبی و عروقی چیست

بیماری قلبی و عروقی یک گروه از اختلالات عمده قلب و عروق هستند که عبارتند از :

۱- بیماری عروق کرونر قلب

۲-بیماری عروق مغزی

۳- بیماری شریان محیطی

۴- بیماری روماتیسم قلبی

۵- بیماری مادرزادی قلبی

۶- ترومبوز ورید و آمبولی ریه که شامل لخته شدن خون در پاهاست که می تواند بسمت قلب حرکت کند، می باشند. حوادث قلبی و سکته معمولا حاد هستند و به طور عمده بعلت انسداد عروق از جریان خون بسمت قلب و مغز جلوگیری می شود. رایج ترین دلیل این اختلال ایجاد رسوبات چربی بر روی دیواره داخلی عروق تامین کننده قلب و مغز هستند سکته مغزی می تواند با خونریزی از یک رگ خونی در مغز و یا از لخته شدن خون ایجاد شود.

بیماری قلبی و عروقیعوامل خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی چیست

از مهمترین عوامل خطر رفتاری ایجاد کننده بیماری قلبی و عروقی و سکته ها می توان به رژیم غذایی ناسالم، عدم فعالیت جسمانی و مصرف دخانیات و همچنین مصرف الکل اشاره کرد. اثرات عوامل خطر رفتاری ممکن است بعنوان افزایش فشار خون، قند خون بالا، چربی بالا و اضافه وزن و چاقی خود را نشان دهد این عوامل خطر در مراکز مراقبت های اولیه بهداشتی اندازه گیری و ریسک افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی، سکته مغزی، نارسایی قلبی و سایر عوارض مشخص می شود.

قطع مصرف دخانیات، کاهش نمک در رژیم غذایی، مصرف میوه ها و سبزیجات، فعالیت جسمانی منظم و عدم مصرف الکل نشان داده است که باعث کاهش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی می شود. علاوه بر این درمان دارویی دیابت، فشار خون بالا، و چربی بالا برای کاهش خطر بیماریهای قلبی و عروقی و جلوگیری از حملات قلبی و عروقی و سکته مغزی ضروری می باشد.

در زمینه کاهش بار بیماریهای قلبی و عروقی سیاست های بهداشتی برای ایجاد محیط مساعد برای ایجاد انگیزه در افراد برای اتخاذ و حفظ رفتارهای سالم ضروری می باشد. عواملی مانند جهانی شدن، شهر نشینی و پیر شدن جمعیت و همچنین فقر، استرس و عوامل ارثی در ایجاد بیماریهای قلبی و عروقی  موثرند.

بیماری قلبی و عروقیعلایم شایع  سکته  مغزی و  بیماری قلبی  وعروقی چیست

علائم سکته قلبی و مغزی ممکن است اولین هشدار از بیماریهای زمینه ای باشد، علائم حمله قلبی عبارتند از:

درد یا ناراحتی در قفسه سینه، درد یا ناراحتی در بازوها، شانه چپ، آرنج فک و یا پشت باشد، علاوه براین فرد ممکن است دچار تنگی نفس، احساس استفراغ، سرگیجه و ضعف، عرق سرد و رنگ پریده شود.

۱-بیماری انسداد سرخرگ کرونری :

بیماری انسداد سرخرگ کرونری به عنوان شایع ترین بیماری قلبی و عروق می باشد و زمانی به وجود می آید که سرخرگ کرونری به عنوان اصلی ترین رگ خونی که تغذیه کننده ی بافت قلب با خون, اکسیژن و مواد غذایی است دچار بیماری شود.

بیماری قلبی و عروقیتجمع چربی و سپس فعال شدن التهاب در سرخرگ کرونری باعث به وجود آمدن درجه هایی از تنگی های داخل رگ می شود تا جایی که انسداد قابل توجهی به وجود می آید. این انسداد داخل سرخرگ کرونری باعث می شود که کاهش جریان خون و کاهش توزیع و پخش اکسیژن و مواد غذایی در قسمت هایی از قلب که بعد ازمحل انسداد سرخرگ است به وجود بیاید.

۲-احساس ناراحتی در قفسه سینه :

اگرچه یکی از مهم ترین علائم تنگی سرخرگی عروق قلب احساس ناراحتی در قفسه سینه می باشد اما هرگونه ناراحتی در قفسه سینه الزاما ناشی از مسائل قلبی نیست. ناراحتی قفسه سینه در صورتی که ناشی از تنگی سرخرگ های قلب باشد، اصطلاحا « آنژین قفسه صدری» نام داشته و مشخصات آن اینست:

۱-با فعالیت افزایش و با استراحت تخفیف می یابد.

۲-در اغلب موارد بصورت فشارنده و در ناحیه پشت جناغ است .

۳- ممکن است به بازو دست چپ و گاها به گردن و فک انتشار یابد.

۴-با مصرف قرص های زیرزبانی نیتروگلیسیرین در طی ۳الی۵ دقیقه قطع می شود.

۵-معمولا ارتباطی با وضعیت بدن(خوابیدن یا نشستن) ندارد.

در صورتی که درد شدید قفسه سینه همراه با علائمی نظیر تعریق سرد، تهوع و استفراغ باشد و یا به مدت طولانی(بیشتر از ۳۰دقیقه) طول بکشد با توجه به احتمال حمله قلبی مراجعه سریع به اورژانس الزامی است.در صورتی که درد آنژینی بصورت متناوب و در حالت استراحت ایجاد می شود احتمال بروز حمله های قلبی زیاد بوده و مراجعه فوری به اورژانس حتما  توصیه می شود.

دردهای غیرآنژینی قفسه سینه:

در صورتی که درد قفسه سینه ارتباطی با فعالیت نداشته باشد، با قرص زیرزبانی نیتروگلیسیرین تغییری نکند و با تنفس و سرفه و یا تغییر وضعیت تشدید شود در اینصورت احتمال قلبی بودن درد بیمار کم می باشد و عامل غیرقلبی نظیر اسپاسم عضلانی و مسائل استخوانی مطرح است

درد سوزشی پشت جناغ که بعد از مصرف غذا ایجاد شده و با خوابیدن و خم شدن تشدید شده و با تغییر مزه دهان بصورت ترش و با مصرف شربت های ضداسیدی و یا قرص هایی نظیر رانیتیدین کاهش می یابد مطرح کننده برگشت محتویات معده به مری است .

درد قفسه سینه که با تنفس تشدید شده و همراه تنگی نفس سرگیجه و… است مخصوصا در صورتی که با خوابیدن تشدید می یابد ممکن است ناشی از علل مهمی از قبیل آمبولی ریه و یا التهاب پرده های قلب بوده و در این موارد مراجعه به پزشک متخصص قلب    حتما توصیه می شود.

 

متخصص قلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *