رینوپلاستی

رینوپلاستی

رینوپلاستی یا جراحی بینی عبارت است  از عمل تغییر دادن شکل بینی ، انگیزه‌ی انجام این جراحی می‌تواند تغییر ظاهر بینی، بهبود تنفس یا هر دو باشد. قسمت بالایی ساختمان بینی از استخوان و قسمت پایینی آن از غضروف ساخته شده است . با رینوپلاستی می‌توان استخوان، غضروف، پوست یا همه‌ی اینها را اصلاح و برطرف نمود . اما مانند هر جراحی دیگری که عوارض خاص خود را دارد، از عوارض جراحی بینی غافل نشوید . در این مقاله شما را با عوارض عمل بینی و خطرات آن، ملاقات با جراح برای انجام جراحی بینی، مراقبت‌های مورد نیاز بعد از جراحی و قبل الز آن را به شما ارائه خواهیم داد .

انگیزه‌های عمل بینی و جراحی زیبایی بینی

رینوپلاستی می‌تواند اندازه،شکل و عملکرد و اندازه های بینی را تغییر بدهد . علاوه‌بر زیبایی بعضی از مردم به‌خاطر رفع صدمات ناشی از سوانح، اصلاح و برطرف کردن نقایص مادرزادی یا بهبود برخی مشکلات تنفسی به انجام این جراحی روی می‌آورند.

خطرات و عوارض عمل بینی چیست؟

رینوپلاستی مانند جراحی های زیبایی دیگر میتواند عوارضی را داشته باشد . از عوارض رینوپلاستی می‌توان به خونریزی بینی، عفونت یا واکنش منفی نسبت به ماده‌ بیهوشی اشاره کرد. دیگر عوارض جراحی های بینی میتواند شامل عوامل زیر باشد :

خون دماغ شدن مکرر؛
تنفس سخت از راه بینی؛
بی‌حسی دائمی در داخل و اطراف بینی؛
احتمال ایجاد ظاهر نامتقارن و غیریکدست در بینی؛
درد، تغییر رنگ یا ورم مداوم بینی؛
اثر زخم؛
سوراخ شدن تیغه‌ بینی.
حتما باید در ویزیت‌های اولیه در رابطه با خطرات احتمالی و عوارض عمل بینی با جراح‌تان صحبت کنید.

ملاقات با جراح زیبایی بینی

قبل از تصمیم برای انجام جراحی رینوپلاستی  باید با جراح‌تان درمورد فاکتورهای متفاوتی که می‌توانند روی نتیجه‌ی کار تأثیر بگذارند و همچنین عوارض عمل بینی صحبت کنید. هر  جراحی روند کار مربوط به خودش را دارد، اما به‌طورکلی جلسه‌ی ملاقات با جراح برای انجام عمل بینی معمولا به‌شکل زیر است:

۱. سوابق پزشکی‌تان را توضیح دهید

جراح حتما در باره انگیزه و هدفتان از جراحی از شما سوالاتی میپرسد . همچنین باید به سؤالاتی درباره‌ی سوابق پزشکی‌تان جواب دهید. این سؤالات احتمالا درمورد سابقه‌ی ابتلا به انسداد بینی، داروهایی که در حال استفاده از آن ها هستید و جراحی ها زیبایی دیگر میپرسد .

۲. تحت معاینه‌ بالینی قرار می‌گیرید

قبل از جراحی باید تحت معاینات بالینی قرار بگیرید. جراح آزمایش‌هایی را که باید انجام دهید ازجمله آزمایش خون برای‌تان معلوم و همچنین پوست و داخل و بیرون بینی‌تان را مورد بررسی قرار میدهد . این معاینات بالینی به جراح کمک می‌کنند تا تغییراتی را که لازم دارید تشخیص دهد و نیز متوجه شود که باتوجه‌به ویژگی‌هایی مثل ضخامت پوست یا استحکام غضروف بینی‌تان چقدر می‌توانید بعد از جراحی به نتیجه دلخواهتان برساند . به‌علاوه جراح با معاینات بالینی می‌تواند تأثیر عمل بینی روی تنفس‌تان را  ارزیابی کند.

۳. از زوایای مختلف بینی‌تان عکس گرفته می‌شود

در خود مطب ممکن است از زوایای مختلف از بینی تان عکس هایی گرفته شود . به‌این‌ترتیب جراح می‌تواند عکس‌ها را به‌وسیله‌ی نرم‌افزارهای رایانه‌ای دستکاری کند و نتیجه نه ۱۰۰ درصد را به شما نشان دهد . این عکس‌ها برای مقایسه‌ها و ارزیابی‌های قبل و بعد از عمل نیز کاربرد خواهند داشت و میتوانید با جراح بینی در رابطه با جراحی صحبت کنید.

۴. باید انتظارات‌تان را توضیح دهید

باید با جراح‌تان در رابطه با انگیزه  و هدف جراحی بینی  و همچنین عوارض عمل بینی به‌طور واضح صحبت کنید. جراح به شما توضیح خواهد داد که در رابطه با جراحی بینی چه انتظاراتی باید داشته باشید  و کدام خواسته‌هایتان شدنی نیستند. شاید برای‌تان کمی سخت باشد که درمورد ظاهرتان راحت حرف بزنید، اما خیلی مهم است که هدفتان را به صورت شفاف به جراحتان بیان کنید . شاید جراح‌تان با شما درمورد جراحی بزرگ‌کردن چانه صحبت کند، چراکه در برخی افراد چانه‌ی کوچک باعث بزرگ به نظر رسیدن بینی شود . نه اینکه جراحی چانه در چنین مواردی الزامی باشد، اما گاهی می‌تواند صورت و اندازه های اجزای صورت را متعادل سازد. پس انتظارات‌تان را خوب توضیح دهید تا جراح ببیند که از چه راهی می‌تواند کمک‌تان کند.

وقتی رینوپلاستی انجام شد، چند روز بعد از جراحی و بیهوشی  شاید دچار افت حافظه، کندی واکنش یا اختلال قضاوت شوید. بنابراین حتما از کسی ببه عنوان همراه و کمک پیشتان داشته باشید. اگر هم قرار است جراحی سرپایی انجام دهید، باید کسی را همراه داشته باشید تا شما را به منزل برساند.

مراقبت‌های غذایی و داروییِ قبل و بعد از جراحی

به مدت دو هفته قبل و بعد از جراحی  مصرف داروهای حاوی آسپرین یا ایبوپروفن توصیه نمی‌شود، زیرا این داروها احتمال خون‌ریزی را افزایش می‌دهند. البته درمورد تصمیمات دارویی باید دید پزشکتان استفاده از چه داروهایی را صلاح میبیند . اگر سیگار می‌کشید، سیگارتان را هم کنار بگذارید. شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید سیگارکشیدن روند بهبودِ بعد از جراحی را به کندی پیش میبرد  و موجب افزایش احتمال بروز عفونت و عوارض عمل بینی می‌شود.

چگونگی عمل بینی

رینوپلاستی جز جراحی های زیبایی است که در هر فرد دارای مراحل مختلفی است . به این معنی که هر عمل بینی در نوع خودش منحصربه‌فرد است و براساس آناتومی و اهداف خاص همان فرد انجام می‌شود. رینوپلاستی دارای دو روش قابل انجام روش باز و روش بسته است . جراح برای اینکه بتواند اصلاحات لازم را روی استخوان و غضروف بینی‌ اعمال کند، بسته به اینکه این روش پیچیده است یا خیر، فرد باید تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی قرار بگیرید.

 

jarahizibaie.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *