طول درمان ارتودنسی

طول درمان ارتودنسی

طول درمان ارتودنسی : هیچ وقت نمی‌توان زمان دقیقی را برای طول درمان ارتودنسی مشخص کرد چرا که این موضوع به فاکتورهای متعددی از جمله وضعیت لثه و دندان‌ها، فضای موجود در دهان و مسافتی که دندان‌ها باید طی کنند بستگی دارد. با این حال ارتودنتیست با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف طول دوره درمان هر بیمار را جداگانه برآورد می‌کند.

اما به طور کلی  طول درمان ارتودنسی یک تا دو سال تخمین زده می‌شود.

 

 

 

Length of orthodontic treatment

 

 

 

عوامل تعیین‌کننده طول درمان ارتودنسی:

۱-وضعیت لثه و دندان‌ها:

میزان تغییراتی که باید در دندان‌ها و استخوان‌های فک ایجاد شود تا حدی می‌تواند تعیین ‌کننده طول مدت درمان باشد. در صورتی‌ که دندان‌ها و بایت به شدت ناهمراستا بود و مشکلات زیادی داشته باشد، مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا وضعیت آنها اصلاح شود.

فاصله ‌ای که باید دندان طی کند ارتباط مستقیم با طول دوره درمان دارد. هر چه فاصله کمتری برای دندان در نظر گرفته شده باشد و فضای کافی در دهان وجود داشته باشد طول مدت درمان کاهش پیدا می‌کند.

۲-نوع براکت مورد استفاده در درمان:

انواع مختلف براکت و سیستم ارتودنسی برای افراد و شرایط مختلف وجود دارد. انتخاب نوع براکت ممکن است بر روند درمان و سرعت آن تأثیر بگذارد. برخی از سیستم‌های براکت مانند براکت فلزی سریع‌تر و کارآمدتر عمل می‌کنند. با این حال برخی بیماران ترجیح می‌دهند از براکت سرامیکی یا نامرئی استفاده کنند اگرچه طول درمان کمی بیشتر می‌شود.

۳-سن درمان:

سنی که در آن درمان ارتودنسی انجام می‌دهید نقش زیادی در تعیین طول مدت درمان ایفا می‌کند. هر چه جوان‌تر باشید براکت سریع‌تر می‌تواند دندان‌های شما را حرکت دهد. علت این است که بافت‌ها و استخوان‌های کودکان هنوز در حال رشد است و سازگاری آن با تغییراتی که اعمال می‌شود، سریع‌تر بوده و به زمان کمتری نیاز دارد. از طرفی بافت‌ها در صورتی که کاملاً سالم باشند، واکنش آنها به اعمال نیرو بسیار بهتر خواهد بود و از طرفی سلامت لثه و استخوان با افزایش سن کاهش می‌یابد. با این حال فرایند مکانیکی مورد استفاده برای حرکت دادن دندان‌ها در کودکان و بزرگسالان تفاوتی ندارد بنابراین در صورتی که سن رشد تمام شده باشد، تفاوت زیادی بین افراد جوان و مسن وجود ندارد.

 

 

Length of orthodontic treatment

 

 

 

 

۴-سلامت و بهداشت دندان و دهان

در دورانی که براکت در دهان دارید، ارتودنتیست دستورالعملی برای مراقبت از سلامت دندان‌ها و لثه به شما می‌دهد. رعایت این دستورالعمل کمک می‌کند در طول درمان دچار عفونت لثه و مشکلات دیگر نشوید چرا که هر گونه مشکلی که در دهانتان ایجاد شود، می‌تواند درمان را طولانی‌تر کند. التهاب لثه و پوسیدگی دندان ناشی از ضعف بهداشت باعث می‌شوند ارتودنتیست سرعت درمان را کاهش دهد تا مشکلات دندانی شما را برطرف نماید.

۵-مصرف دارو:

برخی از داروها می‌تواند بر نرخ حرکت دندان تأثیر بگذارند. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، استامینوفن و آسپیرین در صورتی که زیاد مصرف شوند، می‌توانند نرخ حرکت دندان را کند کنند. همچنین در مورد فلوراید، استروژن، کورتیکو استروئید و داروهای سرکوب‌ کننده سیستم ایمنی نیز این امر صادق است. از طرفی داروهایی مانند هورمون تیروئید و ویتامین دی نرخ حرکت دندان را افزایش می‌دهند. با این حال بدون تجویز پزشک هرگز نباید مصرف دارویی را متوقف و یا شروع نمایید.

۶-مراقبت از براکت ها:

ارتودنتیست به شما توضیح می‌دهد چگونه از براکت مراقبت کنید. اهمیت این موضوع در این است که هر چه دفعات شکستگی یا خراب شدن قطعات براکت بیشتر شود، تأخیر در درمان و مدت عدم تأثیر گذاری براکت افزایش پیدا می‌کند، در نتیجه مجبور هستید مدت طولانی‌تری براکت بگذارید. برای مثال جویدن غذاهای سفت یا ترد می‌تواند باعث خم شدن و شکستن سیم ارتودنسی شود. در صورت بروز چنین اتفاقی باید دوباره به ارتودنتیست مراجعه کنید تا سیم مجدداً تنظیم شود.

 

 

 

 

Length of orthodontic treatment

 

 

 

 

برآورد طول درمان ارتودنسی:

متخصص ارتودنسی در جلسه اول از دندان‌ها عکس رادیوگرافی و احتمالاً قالب می‌گیرد و گستردگی و مدت زمان مرتب کردن دندان ها را با توجه به نتایج معاینه تخمین می‌زند. متخصص طرح درمانی منحصر به فردی را با در نظر گرفتن این اطلاعات تهیه می‌کند.

مدت زمانی که متخصص آن را در جلسه اول اعلام می‌کند، زمان مطلوب برای رسیدن به نتیجه دلخواه است و ممکن است درمان ارتودنسی  با دخیل شدن فاکتورهای مختلفی بسیار طولانی‌تر یا بسیار کوتاه‌تر شود که امکان لحاظ کردن آنها در ابتدا وجود نداشته است.

درهر حال کمترین و بیشترین زمان استفاده از بریس به ترتیب ۶ ماه و ۳ سال است. متوسط زمان ارتودنسی حدود ۱۲ تا ۱۸ ماه است و پس از آن باید مدتی از نگهدارنده (ریتینر) استفاده شود. مرحله نگهداری معمولاً حدود ۶ ماه است، البته بعضی از مشکلات ارتودنسی استفاده مادام‌ العمر از پلاک ریتینر را ایجاب می‌کند.

 

دکتر فرناز اسدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *